Baleta vēsture

Dalies un atbalsti mūs

Baletu ir itāļu valoda, kas mazina balsošanu, kas nozīmē “dejot, lēkāt”. Tās vārdnīca balstās uz franču terminoloģiju.

Baleta attīstījās ar aristokrātiskas ietekmes formā kā formālu deju formu. Formāla deju tehnika tiek kombinēta ar kostīmiem, dekorācijām un mūziku kā citiem mākslas elementiem. Baleta integrēta deja, mūzika, scenogrāfija un dzeja, lai padarītu dramatisku sižetu. Sākumā tās roka bija faktiski operas sastāvdaļa.

Balets Francijā: 16.-17. Gadsimts

Mīļota izklaide Renesanses Francijā un Itālijā ietver dāmas un kungi no laukuma, kas ir riteņi, banketu zālē par gleznainiem pludiņiem, no kuriem viņi nolaisties, lai dejotu. Catherine de Médicis šo svētku iedvesmoja pēc tam, kad viņa apprecējās Francijas karaliskajā ģimenē.

1581. gadā būtisks solis uz priekšu ir Catherine tiesas tiesas festivālu direktors Baltazar de Beaujoyeulx. Par kāzu svinībām viņš producē Baletas Comique de la Reine, apvienojot deju (ko viņš apraksta kā tikai “ģeometriskus cilvēkus, kuri dejo kopā”) ar komēdijas naratīvās intereses. Tas ir pirmais dramatiskais balets.

Šī franču un itāļu deju dejas mīlestība turpinās nākamajā gadsimtā. Savojas tiesā, Turīnā, 17. gadsimta vidū ir svinīgu notikumu stipra amatieru baleta tradīcija.

Francijā Louis XIII, Marijas De Médicis dēls, mīl parādīt savus talantus šajā rindā – lai gan ziņo par laikmetīgu, viņš “nekad neko neveicis, bet smieklīgi rakstzīmes”. Karaliskās tipiskās lomas ir brīnumains mūziķis, holandiešu kapteinis, grotesks karavīrs, zemnieks un sieviete. Viņa dēls Louis XIV bauda līdzīgus priekus, taču viņa lomās ir mazliet vairāk klasisko gravītu – Bacchante, Titan, Muse un (iespējams, mīļākais) Apollo, kas ģērbies kā saule.

Tiesu balletos dejotāji ir paši courtiers, un liela daļa no prieka nāk no skatoties draugu prance par iespaidīgu kostīmu. Angļu diarists Džons Evelins redz Lūisa XIV deju Parīzē 1651. gadā; Viņš brīnījās ne tik daudz dejās, cik tik daudz apģērbtu aristokrātu.

Bet pats Ljūvens XIV patiešām ir ieinteresēts dejot, un 1661. gadā viņš nolemj, ka viņa kolēģi nav nulles. Viņš apvieno labākos Parīzes deju meistarus, lai veidotu Académie Royale de Danse, kur viņa draugu prasmes var tikt izceltas. Tas ir tik veiksmīgi, ka 1669. gadā viņš to seko līdzīgi kā Académie Royale de Musique.

Šīs divas institūcijas tiek apvienotas, lai izveidotu Parīzes operu (joprojām pastāv jau šodien). No 1672. gada tiek apmācīti profesionāli dejotāji. Institūcija atrisina to, kas ir acīmredzami baleta uzņēmums.

Pirmais režisors Pierre Beauchamp horeogrāfē daudzas baleta sekvences ar mūziku Lulli un citiem – un viņš izstrādā savu sistēmu, lai ierakstītu soļus. (Viņam bieži vien ir jāpieskaita piecām kāju klasiskajām pozīcijām, bet, iespējams, viņš ir tikai pirmais, kurš tos ierakstīja.)

Lully un Beauchamp iespaidīgais balets ir Le Triomphe de l’Amour, kurš pirmo reizi tika demonstrēts 1681. gadā ar Beauchamp deju Marsu, ko pavadīja tiesas dāmas un kungi. Četrus mēnešus vēlāk tas pats balets tiek atkal demonstrēts publiskajā teātrī ar ievērojamu jauninājumu – profesionāliem sieviešu dejotājiem.

Sieviešu ansambli vada Mlle de Lafontaine, pasaulē pirmā prima ballerina. Viņa zvaigznes daudzos citos balletos nākamajos divpadsmit gados (nopelnot nosaukumu reine de la danse, “dejas karaliene”) pirms pensionēšanos klosterī.

Lafontaine un viņas kolēģus apgrūtina smagās kleitas, kuras konvencija liek viņiem valkāties uz skatuves, bet vīrieši cieš no mazākiem ierobežojumiem (kad dejo heroiskās lomas, viņu parasts kostīms ir līdzīgs romiešu karavīra īsajai tunikītei, kas pusei nogurusi augšstilbā).

Virtuozs vīriešu dejas strauji kļūst par vienu no lieliskajām baleta atrakcijām. Pirmais, kas to demonstrē, ir Jean Balon, kurš ir ar Parīzes operu no 1691. gada līdz 1710. gadam. Slavens ar savu vieglumu un veiklību, viņa vārds, iespējams, tiek pieminēts terminā “balons”, kas joprojām tiek izmantots mūsdienās, kad var parādīties dejotājs lai pārtrauktu gaisā lidojuma laikā.

 

Balets visā Eiropā ir izplatīts tiesās Vācijā, Spānijā, Polijā un Portugālē. Polijā šo deju popularizēja karalis Vladislavs IV Vasa. Baleta dejotāji organizēja profesionālos baleta trupas un uzstājās aristokrātiem, ceļojot pa Eiropu.

 

Balets pēc 17.gs.

18. gadsimtā Francijā attīstījās balets. Dejotāju kustības tika veidotas, lai izteiktu stāstu stāstu un rakstzīmes. Tieši tādēļ balets kļuva par būtisku operas dramatizācijas daļu. Tas tika iekļauts operās kā interludes sauc divertissements. Liela loma šajā attīstībā bija franču dejotājs un baletmākslinieks Jean-Georges Noverre un komponists Christoph Gluck. Deju, mūziku un dekorācijas apvienoja, lai atbalstītu zemes gabalu. Izstrādātas trīs formālas tehnikas: sérieux, demi caractère un comique.

Venēcija bija arī deju centrs. Dejotāji devās ceļā uz kultūras apmaiņu. Ungārijā profesionālās baleta trupas tiek veiktas visā valstī.

19. gadsimtā sieviešu baleta dejotāji bija vairāk populāri. Ballerinas spēlēja vīrieša lomas stāstā. Viena kļuva par nozīmīgu baleta mācību centru. Baleta pārcēlās no taisnīgās aristokrātiskās auditorijas. Dažas slavenās balerīnas eksperimentēja ar jaunu oficiālu baleta elementu, kuru sauca par poēnu tehniku. Tādā veidā ballerina ieguva ideālu posmu. Boksa baleta apavi tika izstrādāti un palika kā formāla daļa no baleta koda.

Romantiskajā kustībā baleta horeogrāfija kļuva brīva, gaiša, gaisīga, un balerīnas parādījās kā trauslas būtnes, kuras varēja pacelt bez grūtībām, radot gaisā peldošu sajūtu.Vienā brīdī folklora kļuva par baleta deju sastāvdaļu, tāpēc veidojās tautas dejas.

Tika izveidoti nacionālie balletti, piemēram, Ukrainas Nacionālā opera, Ungārijas Nacionālais balets, Prāgas Nacionālais teātra balets un Vīnes Valsts balets.

Krievu balets tiek uzskatīts par tradicionālu baletu, un tam bija liela nozīme baleta vēsturē. Koloniālisms ietekmēja stāstus ar austrumu, Āzijas un Āfrikas elementiem. Tā arī attīstījās Dānijā.

Baleta formālais elements kļuva par stīvu īsu svārki, kas valkāta kā kostīms, saukts par tatu. Tutu svārki tiek atbalstīti ar krinolīnu, lai nodrošinātu akrobātisko legwork.

20. gs. Krievijas balets tika atgriezts Parīzē pēc trimdas pēc revolūcijas. Krievijā baleta skatuves bija stagnācija. Ideoloģiskais spiediens radīja sociālistiskus gabalus. Tomēr bija satriecošs virtuozitāte, tehniskā pilnība un izturība.

Fokina devās uz ASV. Viņš nebija apmierināts ar tikai sportisko displeju un baleta gaišumu. Viņš pieprasīja baleriņu izpausmi un vēstures vēstures izpēti, kā arī autentisku laikmeta kostīmu izmantošanu.

Amerikā balets tika pielāgots jauniem medijiem, piemēram, televīzijai un filmām. Tēma bija diezgan dramatizēta nekā gabals. Bija vairāk brīvprātības nekā tradicionālā stāstījuma. Tradicionālo tītu nomainīja neobjektīva sagriešana, lai dejotājam nodrošinātu lielāku pārvietošanās brīvību.

Neoklasiskā balets veidoja stilu starp klasisko un mūsdienu baletu. Balets atgriezās vienkāršākā stilā, salīdzinot ar pārāk dramatizētu stilu. Lielie komplekti un priekšnesumi tika noņemti, ļaujot dejotājiem kļūt par galveno māksliniecisko vidi.

Mūsdienu baleta jauktie klasiskā baleta elementi un mūsdienu dejas. Tas nav tradicionāli. Tas izmanto pointe tehniku, kā arī grīdas darbu un kāju pagriezienu. Liela ietekme uz šo žanru bija Mikhail Baryshnikov, amerikāņu baleta teātra režisors 1980. gadā.